יום שני, 19 ביולי 2010

ריאד באסאווירה.


משהו רע קורה לעיר החוף המרוקאית אסאווירה. מאז שהמוני תיירים בריטים גילו אותה והפכו אותה לאתר נופש נחשק, היא מאבדת את אופיה והופכת בהדרגה לפארודיה ממוסחרת של "מרוקו האותנטית". אותנטית בעיניים מערביות, כמובן. 

מי שמחפש את פסגת הקיטש, ימצא אותו בריאדים המשופצים. ריאד מרוקאי הוא בית  פרטי ישן עם מספר קומות וחצר פנימית, שגרו בו בעבר מרוקאים אמידים ובעלי מעמד. רוב הריאדים ממוקמים במדינות (הערים העתיקות), שנמצאות בכל עיר מרוקאית באשר היא. בעשורים האחרונים, כשמרוקו הפכה בהדרגה ליעד תיירותי מבוקש, ריאדים רבים שופצו והפכו למלונות בוטיק. בעליהם -שחלקם הנכבד מערביים- הפכו אותם לארמונות מסורתיים, עתירי פסיפסים, אבני זליג, וילונות רקומים וריהוט מצועצע. דיסנילנד מרוקאי במירעו וכה רחוק מהעיצוב המקומי הרווח, הפשוט והמינימליסטי.

גם בעליו של הריאד הזה הם בריטים. וגם הם עשו ממנו בית -הארחה. אלא שהם השכילו לא להפוך אותו לתצוגת זוועה. הם כיבדו את  אישיותו של הבית ואת המאפיינים התקופתיים שבו והשאירו אותם כפי שהם, בצורתם הגולמית. הם עיצבו את הבנין בדרך מינימליסטית, שילבו ריהוט ואביזרים מודרניים עם מעט פריטים מקומיים ולא נרתעו מלהכניס חפצים אישיים וינטאייג'יים, שמעניקים למקום מראה משפחתי, צנוע אבל מתוחכם.
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה