יום שישי, 21 במאי 2010

הבירוקרטים של יאן בנינג.


מה אתם רוצים לדעת על הפקידה ממשרד הפנים, שבוחנת מולכם את
הבקשה שהגשתם לקבלת דרכון? סביר להניח שכלום. מן הסתם, הפספורט חשוב לכם הרבה יותר מהפרצוף הדהוי, שמטפל בהנפקתו.

את יאן בנינג (בתמונה) היא דווקא מעניינת מאד. הוא הקדיש לחבריה למקצוע פרוייקט צילומים תיעודי, שזכה לתהודה רבה והונצח בספר בשם "הבירוקרטים".

בנינג  ההולנדי הוא צלם אמנות ידוע, שמרבה לצלם בעולם ויש לו עניין מיוחד בכוחה המנהלתי של המדינה, באשר היא.  הוא נסע לשמונה מדינות בעולם ( רוסיה, ארה"ב, צרפת, בוליביה, תימן, הודו, ליבריה וסין) בכדי "להתמקד במשרת הציבור האנונימי הטיפוסי, שבכל העולם מהווה שן קטנה בגלגל השיניים הענק של המדינה", כדבריו.  

אבל כוחם של צילומיו של בנינג גדול בהרבה מכוונותיו.  גיבורי צילומיו -כולם פקידים זוטרים בפרובינציות נידחות של מדינותיהם- הונצחו על ידו, כשהם יושבים מול שולחנות העבודה שלהם.   כל צילום הוא מעין בובת בבושקה מרובת  משמעויות והקשרים:  ישנו המימד האנושי- דמותו של הפקיד האפור, שמתמלאת בתוכן אישיותו והעדפותיו, המימד הפוליטי-  בהתגלמותה היומיומית, המתישה של עבודת המדינה, המימד החברתי, הדתי והתרבותי וגם המימד העיצובי- החדר, הרהיטים  והקישוטים שבחר הפקיד  להקיף את עצמו בהם. או אלה שנבחרו עבורו.

התמונות המצולמות יוצרות תמונת מציאות אינטנסיבית, כאוטית, מדכדכת או משעשעת. תלוי בעין המתבונן. ובכל מקרה- עבודת המנהלה מעולם לא היתה מרתקת כל כך.

את צילומי הסדרה אפשר לראות באתר של יאן בנינג.


מרינה ניקולאיבנה ברזינה, ילידת 1962, מזכירת ראש המחלקה הכלכלית במנהלת מחוז טומסק, רוסיה. היתה בעבר זמרת ומנהלת מקהלה. לא הסכימה לחשוף את גובה משכורתה.


יבגני ליאונידוביץ' ביל, יליד 1976, שוטר יחיד בטריטורית שגרסקי, מחוז טומסק. עדיין לומד באקדמיה המשטרתית. אין לו טלפון והוא עורך סיורים רגליים בשטח שנתון לפיקוחו. מרוויח סכום השווה ל214 דולר לחודש.


סושמה פרסאד, ילידת 1962, פקידה במזכירות הממשל של מדינת ביהאר, הודו. נשכרה לעבודה "מסיבות רגשיות", מאחר שבעלה המנוח עבד באותה מחלקה. מרוויחה כ110 דולר לחודש.


סורינדאר קומאר מנדאל, יליד 1946, מפקח מס באיזור קישהגנג', מדינת ביהאר. מרוויח כ208 דולר לחודש.


דויד רואיז דורו, יליד 1972, מנהל מחלקת פרוייקטים עירוניים וסביבתיים באגף עבודות הציבור, במועצת מחוז פוטוסי, בוליביה. מרוויח כ299 דולר לחודש.


מרלן אביגייט צ'וקה, ילידת 1982, בלשית במיחלק הרצח של משטרת פוטוסי. במיחלק אין מחשבים, מכונות צילום או טלפון. אין גם ניידת משטרתית והבלשים נאלצים לפעמים לנסוע לזירות הרצח באוטובוס על חשבונם. מרוויחה כ114 דולר לחודש.


כריסטיאן ס. צ'יאה, יליד 1957, מושל מחוז נהר-גי בליבריה. המחוז מונה כמאה אלף תושבים, חלקם פליטים ממדינות שכנות,  אך כמעט שלא מקבל תקציבים מהממשלה. בקתת הבוץ נבנתה עבור המושל כמשרד, אבל בשל העדר תקציב אין לה חלונות ודלתות. רק 300 מעובדי המחוז מקבלים שכר עבור עבודתם וזה נשלח אליהם רק לעיתים נדירות. צ'יאה מרוויח כ33 יורו בחודש, בחודשים בהם הוא מקבל שכר.


מייג'ור אדולף דלאני, יליד 1940, עובד במשטרת התנועה במונרוביה, בירת ליבריה. הוא מרוויח כ18 דולר לחודש, אבל קרבנות התאונות מוכנים לפעמים לשלם לו ולחבריו לעבודה כסף נוסף, אם יכתבו דוחות תאונה שייטיבו עימם בבית המשפט.


עלי עבדולמליק שוגה, יליד 1964, ממונה על הארכיב של משרד המסחר בעיר תעיז בתימן. מרוויח כ171 דולר לחודש.


אלהם עבדולואזה נוזלי, ילידת 1982, עובדת במשרדי מחוז אל-מעאוויט בתימן. מרוויחה כ67 דולר לחודש.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה