יום שישי, 7 במאי 2010

אמן אורח: גרג גאלגוס.


אני עוקבת אחר עבודות העץ של גרג גאלגוס (בתמונה) כבר זמן רב. גרג מוכר בחנות הוירטואלית שלו באתר Etsy  כדים, קערות וגביעים מעץ מגולף.  היצירות שלו  ניחנו באיכות זנית, מהפנטת. אלה לא פריטי נוי לשידה הסלונית, כי אם יצירי טבע נושמים ורבי נוכחות. 

לפני מספר חודשים, כשהכנתי פוסט על עבודותיו לפורום מסויים, נוכחתי שהוא לא מסר שום מידע על עצמו. גם חיפוש מדוקדק ברשת לא חשף קצה חוט אודות מי שאחראי ליצירת כל היופי הזה. ואיכשהו, מצאתי את עצמי מדמיינת על אמן שתקן ומסוגף, שניתק את עצמו מהבלי העולם לטובת יצירותיו המלוטשות.   

אז זהו, שלא. לפני מספר ימים, אתר Etsy כיבד את גרג בראיון אישי מפורט. ומסתבר שמדובר בבחור חביב וידידותי למדי וגם פטפטן לא קטן. הוא סיפר שהתאהב בעץ עוד בסדנאות היצירה בבית הספר התיכון.  לאחר מכן, בילה שנים ארוכות בנדודים בארצות-הברית ובמכירת איורים, עד שנחת עם אשתו וילדיו בכפר קטן באיזור מישיגן. לפני כשמונה שנים, בדחף רגעי, הוא קנה מחרטה ובמשך חמש שנים רצופות, התאמן יום יום ביצירת כלי עץ.  בעידודה של אשתו, פתח לפני שלוש שנים חנות בEtsy והוא מאושר להווכח, שיש ביקוש רב לעבודותיו לא רק בארצות הברית, אלא בעולם כולו.

גרג עובד רק עם עצים שקרסו ומתו מוות טבעי ועם שאריות שנמכרות להדלקת אחים. תהליך היצירה הוא כצפוי, ממושך וסיזיפי למדי: כשחומר הגלם מגיע לבית המלאכה שלו, גרג מניח לו לנפשו לזמן מה, עד שיחליט מה הוא רוצה לעשות בו. לאחר מכן הוא מנסר ומגלף אותו גילוף ראשוני. ואז מגיע תורה של עבודת המחרטה שנמשכת עוד ועוד, עד שהוא מרגיש שסיים את מלאכתו והעץ "נולד מחדש".  לאחר שיוף עדין ומשיחה בציפוי טבעי, הכלי מצולם ונשלח למכירה.  

אז אם חשבתם, ששלמות נוצרת מעצמה, טעיתם בגדול.

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה