יום שבת, 1 במאי 2010

מטבחים בעיצוב תעשייתי.


המטבח, יותר מכל חדר אחר בבית, עובר בעשורים האחרונים טלטלות ומהפכים דרמטיים. זה מתבטא במגוון החומרים שמרכיבים אותו, במכשירי החשמל, בחיפויי הקיר, בפונקציות התפקודיות שהוא ממלא. אם בעבר מטבח שארונותיו לא היו עשויים מעץ או פורמאיקה לא נקרא מטבח, הרי שכיום יש מטבחים מפלסטיק, בד, נייר ומחומרים רבים ולא צפויים אחרים. והארונות הם רק מרכיב אחד מכלל מרכיבי חדר הבישול שעבר טרנספורמציה מוקצנת.


מטבחים ביתיים, דמויי המטבחים המתכתיים של עסקי ההסעדה הם לא בדיוק טרנד צעיר ורענן. הם נמצאים בסביבה כבר זמן רב וקנו לעצמם מעריצים מושבעים לצד מתנגדים לא מעטים. בד"כ ניתן למצוא אותם בבתים ולופטים מודרניים, ישרי-קווים וממועטי רהיטים וחפצים. קצת קשה לדמיין מטבח נירוסטה על גלגלים עם משטחי עבודה מבטון בביתה של משפחה שמרנית, חובבת עיצוב כפרי. ואיכשהו, כאלה הם רוב צרכני המטבחים.


המטבחים הדמי-תעשייתיים העכשוויים, שמככבים בענק במיטב המגזינים ואתרי העיצוב לוקחים את ההקצנה כמה צעדים קדימה, ברוח מגמת המיחזור והפשטות האופנתית: במקום ריהוט תעשייתי חדש ויקר, הם עברו לשימוש בארונות ואביזרים זולים, לעיתים קרובות משומשים. כאלה שלא תמצאו ברגבה, אלא בחנויות עממיות לריהוט משרדי, באיקאה, בשווקי פשפשים ואפילו ברחוב. וכן, אפשר להשיג את המראה ב500 ש"ח. לא בחמישים אלף.


הנה כמה דוגמאות מאלפות מהרשת:


2 comments:

 1. הבלוג מקסים,
  מאד אסטטי,
  נעים לשוטט בו, ונחמד להיחשף לעולם הגדול!
  ממש כיף,
  שיהיה המון בהצלחה!
  עמליה

  השבמחק
 2. יופי של בלוג!

  השבמחק