יום שלישי, 4 בינואר 2011

זמרות השלום מדרום קורדופאן.


למילה "סודאן" יש לאחרונה, קונוטציות טעונות בישראל. בעיית הפליטים הסודאניים מחמירה ומעוררת מחלוקת ציבורית נוקבת. מדובר בדילמה סבוכה וקשה, שבוודאי לא תיפתר בבלוג עיצוב. אפשר רק להצטער על כך, שהעולם מתנכר למדינה האפריקנית שסועת המלחמות  ומאלץ את תושביה להימלט לחיי סבל במדינות, שאינן רוצות בהם.

אבל בסודאן קורים גם דברים טובים. כמו למשל, פרוייקט החכאמות שיזם יוניצ"ף וזוכה להצלחה מקומית מרשימה. החכאמות הן זמרות, שתפקידן המסורתי הוא לעודד את הלוחמים בשירי מלחמה ולהגביר את המוטיבציה הקרבית שלהם בהופעות מעוררות אקסטזה. כך הן עשו גם במהלך מלחמת האזרחים המתמשכת הנוכחית. 

אנשי יוניצ"ף הבחינו בהשפעה הרבה שיש לחכאמות על הציבור הסודאני והחליטו לרתום אותן למאבק על השלום במדינה. בחסות יוניצ"ף והשלטונות המקומיים, הן מופיעות כיום ברחבי סודאן ושרות שירי תהילה לשלום. 

הצלם רוברט נואי ליווה קבוצת חכאמות מהעיר קאדוגלי, בירת חבל דרום-קורדופאן, בהופעותיהן ובחיי היומיום. הצילומים פורסמו באתר  Aurora Photos.  


החכאמות רוקדות במהלך החזרה האחרונה להופעה שנקבעה להן בפני פקידי ממשל בקאדוגלי.


אמנה איברהים, חכאמה מפורסמת שמתגוררת בפרבר חקלאי של קאדוגלי, מקבלת בקשה רשמית מהמנהיגים המסורתיים של העיר לשיר בטקס בבית הספר, שבו לומדים ילדיה. בעת שהיא שרה לפניהם, הם רוקדים ומנופפים במקלותיהם, כהבעה סמלית של כוח ואקסטזה.

 
אמנה היא חקלאית. בתמונה היא נראית חולבת את עדר הפרות המשפחתי הקטן.


גם הווידה מראפין נמיר בת השלושים וחמש היא חכאמה ידועה. היא למדה לשיר מסבתה, שהיתה גם היא חכאמה. בעבר, מילאה את תפקידה המסורתי ושרה שירי עידוד לוחמניים לחיילים. אולם בינתיים, אחיה שנעלם במהלך אחת המלחמות למשך שש-עשרה שנה ונחשב כמת, נמצא חי. לדבריה, מאז המקרה המבורך היא החלה לשיר גם שירי שלום. 


הווידה בביתה עם שלושה מילדיה.


החכאמות של קאדוגלי בעת הופעה בכפר לאגוואה, המרוחק מספר שעות נסיעה מעירן.


הופעתן של החכאמות מקאדוגלי בכפר מושכת המונים לאיצטדיון, שבו הן מופיעות. הילדים, הנשים והקשישים יושבים בשורות הראשונות והגברים מאחור. בשל הצפיפות , נעמדו חלק מהגברים על אופניהם בכדי שיוכלו לצפות במופע המלהיב. 


לוחם לשעבר של כוחות ההגנה הסודניים, שעדיין לובש מדי צבא, נכנס לטראנס בעת ההופעה ובשלב מאוחר יותר מורחק מהמקום.


חכאמות מקומיות מלאגוואה מלוות בשירה וביללות את החכאמות העירוניות מקאדוגלי. 


נערות צעירות ששואפות להפוך לחכאמות, מגיעות לאודישן ולקבלת עצות מהחכאמות המבוגרות. החכאמות של מחוז קורדופאן מגיעות ממשפחות מכובדות ובעלות השפעה. אולם זה לא המצב בחלקים אחרים של סודאן.


כוריאוגרף מחארטום, בירת סודאן, שעובד עם הטלוויזיה הסודאנית הגיע לקאדוגלי בכדי ללטש את הופעת החכאמות הצפויה בפני שלטונות דרום קורדופאן. אולם החכאמות המבוגרות זעמו על כך, שהוא מנסה לשנות את דרך ההופעה המסורתית שלהן וסירבו לשתף איתו פעולה והוא נותר לעבוד עם החכאמות הצעירות.


זמרת צעירה באודישן.


2 comments:

  1. בוקר טוב.פוסט מאד מרגש. הלוואי והן יעזרו!

    השבמחק
  2. אמן.

    צריך הרבה יותר משירה וריקודים, בכדי להפסיק מרחץ דמים שנמשך כבר 50 שנה. אבל יש עכשיו שמץ של תקווה עם התוכנית להפרדת דרום סודאן מצפונה לשתי מדינות נפרדות.

    יום טוב:-).

    השבמחק