יום שישי, 10 באוגוסט 2012

הדירה של בנג'מין נורייגה-אורטיז בצ'לסי.


ביתו של מעצב פנים הוא כרטיס הביקור שלו. ואיזה כרטיס ביקור מחזיק בכיסו מי שנחשב בעיני רבים, למעצב הפנים החשוב והמשפיע של תקופתנו? תשובתו של בנג'מין נורייגה-אורטיז היא פשוטה: נאמנות מוחלטת לעצמו, לטעמו ולהעדפותיו.

הרבה כתרי וירטואוזיות נקשרו לראשו של נורייגה-אורטיז. קשה למצוא במאגר מעצבי הפנים המשובחים (ויש רבים כאלה), דקורטור נוסף, שהצליח לצקת משמעות כה עמוקה לצבעים ולחומרים, שמרכיבים את החלל המעוצב. נורייגה-אורטיז נולד וגדל בפורטו-ריקו והושפע עוד בילדותו ממראה הגבעות הירוקות ומהאוקיינוס של מולדתו. הוא סיפר שנהג לשבת שעות מול הים ולהתבונן באור המרצד על פני המים. לאחר שסיים לימודי ארכיטקטורה באוניברסיטה מקומית, נורייגה-אורטיז היגר לניו-יורק. הוא רכש שם השכלה אקדמית נוספת בתחום האדריכלות ועיצוב המוצר והפך למעצב מוביל במשרד האדריכלות של המעצב הנודע ג'ון סלדינו. תשע שנים לאחר מכן, הוא הקים חברת עיצוב משלו ומאז עיצב בתים פרטיים (חלקם לידוענים דוגמת פי.די.די ולני קרביץ), מלונות, רהיטים ואביזרי תאורה וכיכב בסדרות עיצוב בטלוויזיה ובאינטרנט. 

סגנונו של נורייגה-אורטיז קשה להגדרה. הוא מכיל מרכיבים שונים: גלאם, עירוניות, הומור, ביזאריות והשפעה מהטבע. אבל החומר הקשיח ממנו הוא מורכב הוא חקירה יסודית של חומרים וצבעים. נורייגה-אורטיז נוהג להשתמש בצבע אחד, לרוב  לבן (שבעיניו הוא אנטי-צבע) אך גם בורוד פלמינגו, טנג'רין וסגול חציל והוא מרבה לעטוף את עיצוביו במרקמי חומר מגוונים. לצד חומרים חלקים, כמו משי ופלסטיק, החללים של נורייגה-אורטיז מרופדים בפרוות מתולתלות ובנוצות והם גדושים תמיד באווירה חלומית, מלאכותית ומוזרה מעט, אך באותה מידה מהפנטת.   

הדירה המרווחת שנורייגה-אורטיז חולק במנהטן עם בן-זוגו, מעצב התאורה, מתמצתת את גישתו המפורסמת: את פני האורחים מקדמים גרם מדרגות  מחופה בשטיח צמרירי (שמרפד את רוב חדרי הדירה) ופוחלצי תרנגולים (זכר לחוות תרנגולי הקרב של דודו בפורטו ריקו). הדירה עצמה, כצפוי משלבת גוונים שונים של לבן עם ריהוט שחלקו עכשווי וחלקו בסגנון הבארוק, חפצים משעשעים ומגוון בלתי נדלה של טקסטורות. זה עיצוב למתקדמים, שמעורר קשת שלמה של תחושות. אבל נורייגה-אורטיז מסכם אותו בחמש מילים: "העיצוב שלי הוא שקט ותיאטרלי". 

כמעט כל הצילומים נלקחו מA.T.. חלק מעבודותיו של המאסטר תמצאו באתר שלו. 


  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה