יום רביעי, 28 ביוני 2017

הדירה של פיטר הון בלונדון.


בודדים הם הבתים, שהופכים בחלוף הזמן לאייקוני דקורציה בינלאומים. הדירה בכיכר לאדברוק הלונדונית היא אחת מהם. החלל הצנוע, המשופע ביציקות גבס ובפסלי שיש ואבן בסגנון הקלאסי, פורסם אינספור פעמים בירחוני עיצוב, ספרים ואתרי רשת. בעליו, פיטר הון, ג'נטלמן כסוף בלורית, הוא מרואיין משעשע ושופע סיפורים ואינו מתעייף מלחזור שוב ושוב על קורות חייו. 

על אף חזותו האריסטוקרטית, הון מגיע מרקע דל. הוא גדל בליברפול כבנה המאומץ של משפחה ממעמד הפועלים. בגיל ארבע עשרה נשר מהלימודים ועבד כשוליית טבחים בבתי מלון. "דייסת ארוחת הבוקר שלי הוזכרה בעיתון הטיימס" הוא מספר בגאווה. בשנות החמישים, עבר ללונדון, עבד כברמן ושומר במוזיאונים והתאהב בעולם העתיקות. הוא הפך לסוחר של ריהוט עתיק ובשנות השישים והשבעים, מכר מיטות תקופתיות מפוארות לבני אצולה וידוענים. "מכרנו אותן לאבנים המתגלגלות ולביטלס" הוא נזכר. "לורד למבטון קנה אצלנו מיטה לכל אחת מהפילגשים שהחזיק לאורך השנים". כשהחנות נסגרה, מכר עתיקות ארכיטקטוניות ולמד ליצוק תעתיקי גבס לפסלים ותבליטים בסגנונות היווני והרומי הקלאסיים. הוא הפך לאמן בתחום ומכנה את עצמו בחיוך כMaster Plaster Caster (אשף יציקות גבס). 
 
יציקות הגבס אינן המצאה מודרנית. זו מסורת אמנותית, שהחלה במאה השש-עשרה והפכה לפופולארית במיוחד במאה התשע-עשרה. בהעדר תחבורה ממונעת, חובבי אמנות רבים לא יכלו להגיע לאתרים, שבהן נמצאו יצירות אמנות עתיקות ולצפות בהן. המוזיאונים באירופה ובארצות הברית עקפו את המכשול והזמינו תעתיקי גבס מדוייקים של פסלים ותבליטים מפורסמים לטובת הקהל הסקרן. יציקות הגבס נחשבות אמנם לתחליף נחות לדבר האמיתי, אך הון מעדיף אותן על פני יצירות המקור המתנשאות והרציניות מדי, לטעמו.

האוסף העצום שגדש את חלל המגורים שלו (שמשמש גם כסטודיו ליציקת עבודותיו) לא נצבר ביום אחד. הון השיג את פסליו ויציקותיו לאורך השנים מכל מקור אפשרי: בגינות ועליות גג, במכירות פומביות, גלריות, אתרי בנייה וברחובות. "כל הפריטים שלי הם חפצים אבודים, זנוחים ושכוחים" הוא מציין. "אני אוסף אותם למען המולדת". 

ובגילו המתקדם, החליט לחשב מסלול מחדש ולהשתחרר ממפעל החיים המונומנטלי שלו. לפני חודשים אחדים, כשמלאו לו שבעים וחמש שנים, מכר את האוסף במכירה פומבית וחזר עשרות שנים אחורה, לקירות הלבנים והריקים.

רוב הצילומים נלקחו מהאתר של הסוכנות Light Locations.   
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה