יום ראשון, 10 במאי 2015

הבית של ג'ון ג'יורנו במנהטן.


"לא התכוונתי לגור בבניין הזה כל חיי", אומר ג'ון ג'יורנו, "אבל איכשהו זה מה שקרה". ג'יורנו בן השבעים ושמונה, משורר, צייר, בוהמיין ובודהיסט אדוק, מתגורר בביתו הישן כבר חמישים ושלוש שנים. הוא חולש על שלושה לופטים בקומות נפרדות. הבניין שוכן בשכונת בווארי במנהטן ושימש במאה ה-19 כסניף הניו-יורקי של ארגון Y.M.C.A. ג'יורנו השתכן במקום בראשית שנות ה-60 וביחד עם בן זוגו דאז, האמן אנדי וורהול, הפך אותו למפלט אמנותי משגשג, שציירים דוגמת מארק רותקו, רוברט ראושנברג וג'ספר ג'ונס בילו ועבדו בו. 

כיום, הבית התלת קומתי מאכלס את ג'יורנו ואת בן זוגו, אמן בפני עצמו. למרות גילו המתקדם, לג'יורנו אין שום כוונה לפרוש מכתיבת שירים, מציור ומפעילות דתית וחברתית עניפה. הוא מקיים לעיתים תכופות, ארוחות ערב חברתיות רבות משתתפים ובכל ראש שנה, הוא עורך בלופט בקומה העליונה את טקס תפילת האש המסורתי בהשתתפות מאה נזירים בודהיסטים.

הבודהיזם על תמונותיו, אביזריו וסמליו מככב בביתם של האמן ובן זוגו לצד מישמש של פריטים מתקופות שונות. בסלון שוכנים רהיטים ושטיחים ישנים, שג'יורנו ירש מהוריו, בסטודיו תולים שלטים צבעוניים ומונוכרומטיים פרי יצירתו והחדרים מתנאים בצמחים משגשגים ובשלל חפצים סנטימנטליים. "אני אוהב את ניו-יורק", משתף ג'יורנו. "אני גר כאן כבר חמישים שנה והיא השתנתה מאז אלפי פעמים וכל פעם באופן קיצוני. אבל למזלי הטוב, היא נשארת תמיד אותה העיר בשבילי". 

הצילומים נלקחו מהמגזין T של הניו-יורק טיימס. 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה