יום חמישי, 11 באוגוסט 2011

אמנית אורחת: מיירטיס ווסט.


בשנה שעברה היא הלכה לעולמה. אשה קטנה ומצומקת בת שמונים ושש. לאחר עשרים וארבע שנים של ייסורים ושל נתיב גאולה שסללה לעצמה בבדים, מברשות וצבע, היא חברה לבתה, שמתה מוות טראגי. היא השאירה אחריה אלפי ציורים צבעוניים ותהילה בינלאומית, כאחת מהציירות החשובות בזרם הציור החזוני.   

מיירטיס ווסט גדלה בחוות כותנה באלבמה, למשפחה נוצרית אדוקה ודלת אמצעים. היא נישאה בגיל הנעורים לבעלה וואלאס ובמשך שנים, התקשתה להביא ילדים לעולם. בהיותה בת עשרים ושמונה, לאחר שהפילה את ולדה השני, החלה ווסט, אשה צעירה וחסרת כל השכלה אמנותית, לצייר מעט ציורים דתיים, בכיכובו של ישו המושיע וסצינות נאיביות מחיי העיירה שבה חיה כל חייה. היא ציירה במשך שנים רבות, אולם עבודותיה דמו לאלו של אלפי ציירים נאיביים אחרים ולא עוררו כל עניין.

אך הגורל, בדרכו האכזרית, הועיד את מיירטיס ווסט לגדולות. מרתה-ג'יין, בתה היחידה והאהובה נישאה בגיל חמש-עשרה לגבר אלים וילדה לו שני ילדים. בשנת 1986, הוא רצח אותה ביריות אקדח ונידון למאסר עולם. שני הילדים עברו לחסותם של מיירטיס וואלאס. ווסט, אשה מאמינה, הטביעה את יגונה בספר הברית החדשה. מדי לילה, ישבה וקראה בו עד אור הבוקר, מנסה למצוא בין דפיו פתרון לשאלה: למה?. והתשובה הגיעה, בסופו של דבר "בין אם דרך עיניי, דרך עיני ישו או אלו של יוחנן-המושיע", כפי שסיפרה פעם. היא הבינה שהוטלה עליה משימה לצייר את ספר ההתגלות, האחרון והסבוך מבין ספרי הברית החדשה. וכך היא עשתה במשך שבע השנים הבאות. ציורי הסצינות התנ"כיות, שלהם הוסיפה לעיתים קרובות ציטוטים מהספר, הפכו לתראפיה האישית של ווסט ולמסלול הזדככות מהצער הנורא על אובדן בתה. בהמשך הדרך, כשכבר הפכה לאמנית מוכרת, היא ציירה תמונות מספרי הנביאים ומספר "בראשית". עבודותיה של ווסט שייכות באופן מובהק לזרם הציור האינטואיטיבי-חזוני  (Outsider Visionary Art), שבו מפרשים האמנים קשי היום וחסרי הרקע האמנותי, סיפורים מהתנ"כ ומן הברית החדשה בדרכם האישית, התמימה לעיתים.

עבודותיה של ווסט התפרסמו בהדרגה וצברו לעצמן מעריצים רבים. חובבי ציור נאיבי וסוחרי אמנות החלו לצבוא על דלת ביתה הקטן בעיירה סנטר ומכירת הציורים איפשרה לבני הזוג ווסט העניים לגדל בכבוד את נכדיהם. "אם לא היו לי האמונה בישו והאמנות שלי", אמרה ווסט לא פעם "הייתי משתגעת".

ציוריה של ווסט מככבים במוזיאוני פולק ארט ברחבי ארצות הברית, בגלריות ובאוספים רבים מספור. הם משלבים אמונה תמימה, כמעט ילדותית עם חזון אישי נוקב ורב כוח. בשרשור מוצגים כמה מהם לצד ציורי סצינות יומיום כפריות, שאותן חיה ווסט בסנטר, עיירת הולדתה.

עוד על מיירטיס ווסט ועבודתה תמצאו כאן.
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה